telefon

Umów się na wizytę +48 71 359 19 18 +48 71 359 17 10

godziny otwarcia

Godziny otwarcia Pon - Pt:09.00 - 21.00 So:09:00 - 14:00

znajdziesz nas

Znajdziesz nas ul. Młodych Techników 7 53-647 Wrocław

Stomatologia niepełnosprawnych Facebook

Licówki

 lek. stom. Piotr Szymajda

lek. stom.
Piotr Szymajda

Lubi powtarzać że zajmuje się prostymi sprawami, bo dla niego wszystko w życiu, przynajmniej tym zawodowym jest proste. Zakręcone tematy przekazuje szefowej, choć nie dlatego, że u niej wszystko jest zakręcone, bo nie jest. Gwarantujemy że przywita Cię szczerym uśmiechem, a Ty z takim samym uśmiechem będziesz schodzić z jego fotela. Jego motto to "Uśmiechnij się. Jutro możesz nie mieć zębów.".

Licówki są uzupełnieniem protetycznym przypominającym wyglądem cienkie łuski lub tipsy, które nakleja się na własne zęby w celu:



Najczęściej zęby poddaje się szlifowaniu, aby stworzyć odpowiednią ilość miejsca dla przyszłej licówki, jednak preparacja ta nie jest tak duża jak w przypadku koron porcelanowych. W niektórych sytuacjach zębów w ogóle nie trzeba szlifować a licówki przykleja się na ząb tylko, po wcześniejszym, odpowiednim przygotowaniu szkliwa.

Licówki to bardzo dobry sposób na poprawę estetyki uzębienia, pod warunkiem, że są wykonywane zgodnie z przyjętymi zasadami, których nie powinno się naciągać lub modyfikować. Pozwala to uniknąć późniejszych rozczarowań wywołanych pękaniem lub odklejaniem się licówek w różnych nieprzewidzianych sytuacjach.

Przesuń suwak aby zobaczyć efekt

Przykład obrazuje pacjenta, u którego występuje diastema, czyli szpara pomiędzy górnymi siekaczami centralnymi, potocznie zwanymi jedynkami oraz drobne, wąskie i nieco za krótkie dwójki (górne siekacze boczne). Uwagi nie dotyczą natomiast koloru uzębienia i w tym konkretnym przypadku należy się do niego dostosować.

W pierwszej części postępowania stomatolog pobrał wyciski, na podstawie których powstał tzw. mock-up, specjalny rodzaj wizualizacji przyszłego wyglądu licówek. Jest on wykonany ze specjalnego tworzywa bezpośrednio na zębach, dzięki czemu pacjent może wyjść z nimi do domu i w spokoju przeanalizować wprowadzone zmiany kształtu poszczególnych zębów.

Jak widać na drugim zdjęciu stomatolog wprowadził zmiany polegające na poszerzeniu jedynek do uzyskania pomiędzy nimi prawidłowego kontaktu, dwójki również zostały nieznacznie poszerzone i przedłużone tak, aby wszystkie modyfikacje zapewniały optymalną harmonię przedniego uzębienia. Jeżeli projekt zostanie zaakceptowany, stomatolog pobiera kolejny wycisk, służący do wykonania ostatecznego uzupełnienia.

Końcowe postępowanie przeprowadzane jest zwykle na dwóch kolejnych wizytach. Na pierwszej przykleja się jedynie licówki i zbiera nadmiary kleju, na drugiej natomiast, dokonuje się ostatecznego wykończenia i polerowania licówek.