telefon

Umów się na wizytę +48 71 359 19 18 +48 71 359 17 10

godziny otwarcia

Godziny otwarcia Pon - Pt:09.00 - 21.00 So:09:00 - 14:00

znajdziesz nas

Znajdziesz nas ul. Młodych Techników 7 53-647 Wrocław

Stomatologia niepełnosprawnych Facebook

Implanty natychmiastowe

 lek. stom., tech. dent. Leszek Lasocki

lek. stom., tech. dent.
Leszek Lasocki

chirurg i implantolog stomatologiczny który podważył już niejedną teorię w zakresie sztuki implantologicznej co owocuje udziałem w wielu branżowych konferencjach w roli prelegenta. Uczy się od najlepszych bo w dzisiejszym świecie tylko ciągły rozwój nie pozwala się cofać ...

Jest to rodzaj specjalnej procedury, która odbywa się podczas jednej wizyty i polega na:Postępowanie takie jest w pełni zgodne z najnowszą wiedzą oraz prowadzonymi od wielu lat badaniami. Prawidłowo przeprowadzone polepsza ostateczny efekt kosmetyczny i od razu odtwarza brakujące uzębienie, eliminując czas, w którym pacjent pozostaje z pustym miejscem po utraconym zębie.

Powodzenie wszczepienia implantów natychmiastowych wymaga bardzo dokładnej selekcji każdego przypadku i jest uzależnione od kilku rygorystycznych wymogów. Oznacza to, że nie każdy pacjent może być poddany takiemu zabiegowi a w części przypadków, możliwe jest wszczepienie implantu, jednak nie można wykonać na nim natychmiastowej korony tymczasowej. W takich sytuacjach używa się innych rozwiązań prowizorycznych dla zamaskowania brakującego zęba.

U pacjenta doszło do złamania zęba (lewej jedynki) polegającego na odłamaniu się całej części koronowej tak, że pozostał jedynie jego korzeń. Linia złamania przebiega głęboko pod dziąsłem, stąd ząb nadal pozostawał na swoim miejscu i wyglądał normalnie. Sytuacja taka dyskwalifikuje ten ząb do odbudowy przy pomocy wypełnienia lub korony porcelanowej. Można oczywiście podjąć takie próby, lecz zgodnie z obecnym stanem wiedzy o takich przypadkach, prowadzi to do różnego typu powikłań jak stan zapalny przyzębia, czy ponowne złamanie odbudowanego zęba. Późniejsze komplikacje powodują również niszczenie całej architektury kości wraz z otaczającymi ją strukturami tkankowymi. Pogarsza to w następstwie rokowania dla leczenia implantologicznego.

Był to zatem najlepszy moment do podjęcia decyzji o natychmiastowym wszczepieniu implantu, jednocześnie pacjent spełniał wszystkie wymogi kwalifikujące go do takiego zabiegu. Czarno białe zdjęcie pokazuje moment po wyciągnięciu odłamanej korony zęba a żółta linia obrysowuje powierzchnię pozostałego korzenia. W dalszej części postępowania, korzeń został w całości usunięty a w jego miejsce wprowadzono odpowiedni implant. Całą procedurę kończy przymocowanie do implantu korony tymczasowej i w tym konkretnym przypadku wykorzystano do tego celu własną, odłamaną koronę zęba. Jedynym śladem po przeprowadzonym zabiegu jest niewielki biały szew widoczny pomiędzy jedynkami, czasami niewielki obrzęk i praktycznie brak dolegliwości bólowych. Ostateczne uzupełnienie wykonuje się najczęściej po półrocznym okresie gojenia. Pamiętaj, jeżeli Twój zdrowy ząb uległ złamaniu w wyniku urazu nie wyrzucaj go !!!
Odłamaną koronę zęba najlepiej zabezpieczyć przez włożenie jej do czystego pojemnika z roztworem soli fizjologicznej, dostępnych w każdej aptece.