Umów się na wizytę:
+48 71 359 19 18
+48 71 359 17 10
Cyrkon to minerał w postaci kryształu

Do czego używamy tlenku cyrkonu

Cyrkon jest minerałem należącym do grupy krzemianów, powszechnie występujących w skałach magmowych w postaci kryształów Pod względem kolorystycznym przybiera różne zabarwienie, wykazując "efekt kociego oka".
Liczne badania materiału wykazały jego szczególne cechy. Charakteryzuje go stosunkowo duża twardość - do7.5 w skali Mohsa a struktura krystaliczna powoduje efektowne rozpraszanie światła. Badania histologiczne (na poziomie tkanek) wykazały jego doskonałą tolerancję przez żywe organizmy, brak odczynów alergicznych oraz co najciekawsze zdolność do tworzenia połączeń ze strukturami tkankowymi. Szczególne właściwości cyrkonu pozwolił zakwalifikować go do grupy materiałów biokompatybilnych, wykorzystywanych w medycynie, w tym również w stomatologii oraz implantologii. Odpowiednio zmodyfikowany i znany potocznie jako tlenek cyrkonu stanowi dobrą alternatywę dla metali używanych w stomatologii jako szkielet dla koron i mostów porcelanowych. Podnosi zdecydowanie ich walory estetyczne i nie powoduje efektu ciemnego lub sinego dziąsła wokół brzegu korony. Polepsza stabilność tkanek miękkich, czyli dziąseł niezbędnych dla uzyskania wysoce estetycznego wyglądu sztucznego uzębienia.

Jak każdy materiał tlenek cyrkonu posiada pewne wady, związane głównie z jego twardością. Wzrost wartości tego parametru podnosi jednocześnie kruchość materiału, co ogranicza jego zastosowanie w różnych sytuacjach.

Reasumując jest to bardzo dobry materiał na różne rozwiązania w stomatologii czy implantologii, wymaga jednak indywidualnego podejścia i właściwej oceny warunków w każdym przypadku. Używany w ślepym podążaniu za modą i nowościami może przynieść zupełnie odwrotny skutek i niezadowolenie pacjenta!
Prywatna Klinika Stomatologiczna LIVE-DENT oraz Centrum Implantologii, ul. Młodych Techników 7,
53-647 Wrocław, tel. + 48 71 359 19 18, tel. +48 71 359 17 10, e-mail: rejestracja@livedent.pl

 Gabinet stomatologiczny przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych.
facebook